tarihinde güncellendi...
 

 

 

INDEX

 

Mesajlaşma


Kayıtlı değilsiniz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Girişi

Nickname:
Şifre:
Gizlilik Kodu: Gizlilik Kodu
Gizlilik Kodu (Rakamla):

Members List Üyeler:
Son Üye: PhilippBook
Bugün: 0
Dün: 0
Toplam Üye: 21840

Online Olanlar:
Ziyaretçiler: 0
Üyeler: 0
Toplam: 0
egitimbursu.com >> Content


Servet gibi burs kazandılar

>> Content » »

 

Sonunda hayaller gerçeğe dönüştü

Yedi
yıl önce TEVİ-TÖL'de okumaya başlayan Şenay, yıllık 42 bin dolar tam burs aldığı Connecticut Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler veya ekonomi üzerine öğrenim göreceğini belirtiyor. İşletme üzerine yüksek lisans yapmak istediğini dile getiren Şenay Tarhan, "İleride uluslararası kurumlarda çalışmayı düşünüyorum" diyor. Şenay da Model Birleşmiş Milletler aktivitelerine katılmış. Aynı zamanda tiyatro yapıyor. Boş zamanlarında ve tatillerde de Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projesi kapsamında Göztepe Dost Eller İşitme Engelliler Merkezi'ndeki çocuklarla biraraya geliyor.

MÜZİĞE DEVAM
Dört yıldır TEVİ- TÖL'de okuyan 19 yaşındaki Ahmet, Columbia Üniversitesi'nde yıllık 44 bin dolarlık tam bursla eğitim görmeye hak kazandı. Fizik ve müzik üzerine eğitim almak istediğini belirten Ahmet, "Bilimsel çalışmalar yapmak istiyorum ve beraberinde müziği devam ettirmek istiyorum" diyor. Bir de hayali var. "Müziği seviyorum. Bir gün bir barda müzik yapmak istiyorum. Bu benim için çok iyi olur" diye konuşuyor.

Servet gibi burs kazandılar

7 Harika Genç
Harvard,
Columbia gibi önde gelen üniversiteler, Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi'nden yedi öğrenciyi tam bursla kabul etti.

YILDA 45 BİN DOLAR
ANIL,
Burak, Ahmet, Şenay, Zeynep, Ayşe ve Erkan tüm dünyadan başvuranlar arasından seçildi.

***


Geri döneceğiz : Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi'nin yedi öğrencisi, dünyanın en önde gelen üniversitelerinden burs kazandı. Ve hepsi de, "Geri dönme" sözü verdi.
TÜRKİYE'NİN üstün yetenekli öğrencilerini yetiştiren Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi'nin (TEVİTÖL) yedi öğrencisi bugünlerde bambaşka bir heyecanı yaşıyor. Onlar hem zeki hem de çok iyi eğitimli


TÜRKİYE'NİN üstün yetenekli öğrencilerini yetiştiren Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi'nin (TEVİTÖL) yedi öğrencisi bugünlerde bambaşka bir heyecanı yaşıyor. Onlar hem zeki hem de çok iyi eğitimli çocuklar. Üstelik yetenekliler de. Kimi müzisyen, kimi yönetmen, kimi de dansçı. Ve şimdi Harvard, Duke, Columbia gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinde her biri yıllık ortalama 45 bin dolar tam bursla öğrenim görmeye hak kazandı. Bu yedi öğrenci aynı zamanda bir de ilke imza attı. İlk kez Türkiye'de bir okuldan bu kadar çok öğrenci yurt dışından tam bursla eğitim hakkı kazandı.

BU HAKLI BİR GURUR
TEVİTÖL lüler bu nedenle haklı bir gururu paylaşıyor, her gencin hayallerini süsleyen bu üniversitelere öğrenci göndermenin mutluluğunu yaşıyorlar. Dünyanın dört bir köşesinden başvuruda bulunan on binlerce genç arasından seçilen bu öğrenciler, hem okullarının hem de Türkiye'nin eğitim alanındaki başarısının birer göstergesi. Hayallerini gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu yaşayan bu gençler, gelecek planlarını da şimdiden oluşturmuşlar. Ve bu hayallerin odak noktasında kesinlikle Türkiye var. Onlar yıllardır yaşanan beyin göçünün aksine, gittikleri yere yerleşmeyi akıllarına bile getirmiyorlar. "Kendimizi en iyi şekilde yetiştirdikten sonra ülkemize dönerek eğitim, siyaset gibi birçok alanda hizmet vermek istiyoruz" diyorlar.

ARALARINDAN TERCİH YAPTI
Örneğin sekiz üniversiteye burs başvurusunda bulunup dördünden kabul yanıtı alan Burak. Burak Tekin 19 yaşında ve Harvard Üniversitesi'ne yıllık 45 bin dolar tam bursla kabul edildi. Anne ve babası öğretmen olan Burak, Tekirdağlı ve dört yıldır TEVİ- TÖL'de okuyor. Kendisini kabul eden dört eğitim kurumu arasından da seçimini dünyanın en ünlü üniversitesi Harvard'dan yana kullanmış. Burak, uluslararası ilişkiler üzerine öğrenim görmek istediğini belirterek, "Harvard benim için hayaldi. Denemek için başvurdum Ama sonuç mükemmel oldu. Tekirdağ'da kalsaydım şu an Harvard'dan bahsetmem mümkün olmazdı" sözleriyle paylaşıyor heyecanını. "İyi ki TEVİTÖL'e gelmişim. ABD'de de okuduktan sonra mutlaka geri döneceğim." diyen Burak, BM ya da Türkiye'de diplomasi ile ilgili alanlarda çalışmak istediğini ifade ediyor. Burak yalnızca çalışkan ve zeki değil. Müzik alanında çok da yetenekli. Okulun rock grubunun üyesi. Bas gitar ve bağlama çalıyor. Tiyatro yapıyor. Geçtiğimiz yıl da Tekirdağ'daki zihinsel yetersiz çocuklar merkezinde çalışmış.

SABAH, Pınar ŞENGÜL HABER MERKEZİ

_______________________________________________________

Kredi ve Yurtlar Kurumu burs verecek

Kamu kurumlarının öğrencilere verecekleri bursların dağıtımını artık sadece Yurt-Kur yapacak.

Ancak sivil toplum kuruluşları ve belediyeler kendi ölçülerine göre burs vermeye devam edecek.


Sivil toplum kuruluşlarının dışında yeni yasaya göre burs veren tek kurum Yurt-Kur. Yurt-Kur'un 2004 yılı içinde üniversite öğrencilerine yönelik burslara ayrılan toplam bütçesi 59.5 trilyon. Öğrenim ve katkı kredilerinin toplam bütçesi de katkı kredileri 99, öğrenim kredileri de 532 trilyon olmak üzere toplam 631 trilyon lira. 2004-2005 öğretim yılında üniversiteye yeni girecek olan öğrenciler burs ve kredi başvurularını ÖSS tercih formunun arka yüzündeki ilgili bölümü doldurarak yapacaklar. Ara sınıflarda okuyanlar öğrenim kredisi, katkı kredisi ve diğer burslar için 5-30 Temmuz tarihleri arasında, yüksek lisans, doktora ve özel yetenek öğrencileri 27 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında internetten başvurabilecek.

Burs veren kuruluşlar

21. Yüzyıl Eğitim Vakfı: 10 bin öğrenciye burs veriyor. Başvurular eylül ayında başlıyor.


Hacı Ömer Sabancı Vakfı: Bin öğrenciye burs veriyor. Başvurular 5 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında.

Çağdaş Eğitim Vakfı: 800 öğrenciye burs veriyor. Bu yıl 75 milyon lira verecek.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı: 100 öğrenciye aylık 100 milyon lira verecek.

Vehbi Koç Vakfı: Başarılı fakat imkânları sınırlı öğrencilere veriliyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği: Bin kişiye burs verilecek. Burs aylık 75 milyon Türk lirası.

Türk Eğitim Vakfı: Bu yıl 7 bin 250 öğrenciye burs verecek. Burs miktarı üniversite öğrencilerine 150 milyon, master öğrencilerine 200 milyon lira olacak.

TÜBİTAK: Aylık 180 milyon lira olan burs için başvurular, 20 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

Sivil toplum öğrenciyi bursla ayakta tutacak

Kamu kurumlarının öğrencilere verecekleri bursların dağıtımını artık sadece Yurt-Kur yapacak. Ancak sivil toplum kuruluşları ve belediyeler kendi ölçülerine göre burs verm
eye devam edecek.

Yeni çıkarılan 5102 numaralı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin Kanun'a göre üniversite öğrencilerine üniversiteler ve diğer kamu kuruluşları tarafından verilen burslar, artık Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından ödenecek. Yeni yasa sadece belediyeler ve diğer sivil toplum örgütlerinin kendi belirledikleri öğrencilere burs vermesine izin veriyor. Yeni öğrenim yılında sivil toplum örgütlerinin öğrencilere verdiği burs miktarları aylık 75 milyon ile 200 milyon TL arasında değişiyor. Burs verecek olan sivil toplum kuruluşları ise şunlar:


21'İNCİ YÜZYIL EĞİTİM VAKFI: Her yıl 10 bini aşkın öğrenciye karşılıksız burs veriyor. Öğrencinin İstanbul'da bir üniversiteyi kazanması, ailesinin kırsal kesimde ikameti, okuyan kardeş sayısı, anne ve babadan birinin veya ikisinin de hayatta olmaması, öğrencinin özel yeteneğe sahip olması gibi koşullar dikkate alınıyor. Başvurular Eylül'de yapılıyor. Bu yılki burs ücretinin 100 milyon lira olması bekleniyor.
Tel: 0212 274 15 02

HACI ÖMER SABANCI VAKFI:
Yılda bin üniversite öğrencisine 9 ay süreyle burs veriyor. Başvurular 15 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında yapılıyor. Geçen yıl aylık 155 milyon lira olarak belirlenen burs ücreti ve başvuru koşulları Ağustos'ta belli olacak. Tel: 0332 363 09 88

ÇAĞDAŞ EĞİTİM VAKFI:

Üniversitelerin seçtiği başarılı öğrencilere mülakat sonucu belirliyor. Yaklaşık 800 öğrenciye burs veriyor. Ekonomik durumlarını ve başarı oranlarını dikkate alınıyor. Bursun sürekliliği başarıya bağlı. Bu yıl aylık 75 milyon lira verecek.

Tel: 0212 297 69 79

İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI: İstanbul'daki devlet üniversitelerinin mühendislik bölümlerinde ve meslek yüksek okulları birinci ve üst sınıf öğrencilerine veriyor. Başka kurumdan ücret veya burs almama şartı aranıyor. Bu yıl 100 öğrenciye verilecek.
Tel: 0212 293 54 18

VEHBİ KOÇ VAKFI: Boğaziçi, Ege, Marmara, İstanbul, ODTÜ ve İTÜ'de öğrenim gören öğrencilere ve Ege, Dokuz Eylül, Marmara, Hacettepe, İstanbul, Sivas Cumhuriyet ve Erzurum Atatürk Üniversiteleri'nin Hemşirelik Yüksek Okulu öğrencilerine veriyor. Başvurular üniversitelerin dekanlıkları aracılığıyla yapılıyor.
Tel: 0216 531 06 72

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ: ÇYDD Genel Merkezi'nin ve şubelerinin bulunduğu illerdeki üniversitelere kayıtlı olan ve burs başvurusu yapan öğrenciler bu üniversitelerdeki ÇYDD Koordinatörleri aracılığıyla başvuru yapıyor. Bu yıl bin kişiye burs verilecek. Ekonomik açıdan zor durumda olan kız öğrenciler tercih ediliyor. Bu yıl eğitim fakülteleri ile iki ve dört yıllık meslek yüksek okullarına ağırlık verilecek. Burs aylık 75 milyon TL. ÇYDD ayrıca öğrencilere burs vermek isteyen kişi ve kurumların da başvurularını kabul ediyor.
Tel: 0212 252 44 33

TÜRK EĞİTİM VAKFI: Bu yıl 7 bin 250 öğrenciye burs verilecek. Ekim-Haziran aylarında ödenecek burslar üniversite öğrencilerine 150 milyon, master öğrencilerine 200 milyon, doktora öğrencilerine de 250 milyon lira olarak belirlendi. Burs almak isteyen öğrenciler 1-31 Ekim tarihleri arasında kendi öğretim kurumlarına başvurabilir.
Tel: 0212 217 58 58

TÜBİTAK: Üniversitelerin fen bilimlerinin matematik, fizik, kimya, biyoloji ve genetik bölümlerinde öğrenim gören T.C. uyruklu öğrencilere karşılıksız burs veren TÜBİTAK'ın aradığı şartlar bu bölümlerin birinci ve ikinci sınıflarında öğretim görüyor olmak, alttan dersi olmamak ve not ortalamasının 4 üzerinden 3 ya da 100 üzerinden 70 olması aranıyor. Başvurular 20 Eylül- 15 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Sınav Kasım ayında Ankara'da olacak. Aylık 180 milyon lira. Yılda iki kere birer aylık burs tutarında kitap desteği sağlanacak.
Tel: 0312 468 53 00

KAYNAK: www.sabah.com.tr

_______________________________________________________

Avrupa’da Eğitim Büyük İlgi Görüyor

Eğitim ve gençlik programları için Avrupa Birliği tarafından sağlanan kaynak ise 18.4 milyon Euroya ulaştı.

Avrupa Birliği’ne üye ve aday ülkelerin katıldığı öğrenci değişim programlarına Türk üniversitelerinden yoğun ilgi var. Bu yıl 47 Türk üniversitesinden 1340 öğrenci, Avrupa’da eğitim görecek.

Avrupa Birliği’nin eğitim ve gençlik programlarından bugüne kadar toplam 6 bin kişi faydalandı. 150’nin üzerinde Türk öğrenci Avrupa üniversitelerinde 1 yıla yakın eğitim imkanı bulurken Avrupa kredi transfer sisteminden bu öğrencilere aylık 300 euroluk da burs sağlandı. Öğrenci sayısı bu eğitim döneminde 1340’a çıkacak.

2004’te 100’e yakın mesleki eğitim öğrencisi Avrupa ülkelerinde 3 ila 52 hafta arasında staj eğitimi aldı. Avrupa Birliği ülkeleri ile Türk üniversiteleri arasında yapılan işbirliği sonucunda çeşitli alanlarda ortak projeler üretildi. 907’sini mesleki eğitim uzmanı ve insan kaynakları yöneticilerinin oluşturduğu toplam 1830 kişi ortak projeler kapsamında AB ülkelerinde eğitim gördü.

2005- 2006 döneminde AB’nin eğitim programlarından ve ortak projelerden yararlananların sayısının 12 bine çıkması hedefleniyor.

NTV-MSNBC
18 Ekim 2004 / Pazartesi

_______________________________________________________

ÖNEMLİ HABER LİKLERİ  :  

 http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@w~2@nvid~414498,00.asp

 

 

[ Geri Dön ] | [ Site Haritası ] | [ Arama ] | [ Kontakt ] | [ Basın ] | [ Partner ]

Copyright © egitimbursu.com - Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2004-09-06 (45537 okuma)

 

Arama

 

News


Yurtdışında BurslarSTA ÖGRECI KIMLIK KARTISokrates - Leonardo de Vinci - ErasmusENTERNASYONAL BURSLARAkedemik BurslarABD Sporcu KampıABD Sporbursu.Com


 

Duyurular

BURS BANKAMIZ

11.09.2004 TARİHİNDE DÜZENLENDİ. BURS ARAYAN VE BURS VERENLER HABERLEŞECEKLER. _____________________ AMERİKA ’DA YÜKSEK OKUL SPOR BURSUNA MASRAFSIZ BAŞVURU. _____________________ AKADEMIK BURSLARA 20 GÜNDE CEVAP VERİLİYOR. ____________________ 30 MAYIS 2005 SPOR BURSU KAMPINA ABD 'de SON KAYIT TARİHİ _____________________ Site Messenger ve aktüel haberler için ''üye ol'' linkinden kayıt olabilirsiniz.TIKLAYIN


 

Haberler

Copyright 2003 @ eğitimbursu.com
Tasarım ve altyapı düzenlemesi QualitaWeb tarafından yapılmıştır.

Sayfa Üretimi: 0.293 Saniye