tarihinde güncellendi...
 

 

 

INDEX

 

Mesajlaşma


Kayıtlı değilsiniz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Girişi

Nickname:
Şifre:
Gizlilik Kodu: Gizlilik Kodu
Gizlilik Kodu (Rakamla):

Members List Üyeler:
Son Üye: PhilippBook
Bugün: 0
Dün: 0
Toplam Üye: 21840

Online Olanlar:
Ziyaretçiler: 0
Üyeler: 0
Toplam: 0
egitimbursu.com >> Content


Burs Çeşitleri

>> Content » »

 

Türkiye 'deki Üniversitesitelerde Burslar ve Ödüller

Üniversitesitelerde başarıyı teşvik etmek amacıyla ARAŞTIRMA BURSU, ONUR BURSU, BAŞARI BURSU, TEŞVİK BURSU, SPOR BURSU adları altında çeşitli burs olanakları var.


Özel Anadal Ödülleri : Bazı fakültelerde, özellikle belirli bir alanda ve bölümde iyi performans gösteren öğrencilere burs verilir ve eğitimini devam ettirmesi için desteklenir.

Araştırma Bursları : Bazı öğrencilere, üniversitedeyken belirli projelerini sürdürmeleri için araştırma bursları verilir. Üniversiteler, öğretim üyelerinin denetimi altında araştırmalarını sürdürmeleri için öğrencilere destek sağlar.

Teşvik Bursu : Bu burs, finans durumu iyi olmadığı için, öğretiminin ücretini ödemekte güçlük çeken öğrencilere, yüksek öğrenimlerini devam etmeleri ve başarılarını arttırmak amacıyla verilmektedir. Teşvik bursunu alan öğrenciler, öğretim ücretinin takdir edilen bir kısmını geri ödemekten muaftırlar.

Onur Bursu : Yüksek Onur Bursu, Onur bursu (a) Onur Bursu (b) olmak üzere 3 guruba ayrılan bu burs ÖSS sonucunda Türkiye genelindeki sıralamaya (Yüksek onur bursu için ilk 300 kişi arasında olmak) veya öğrencinin Üniversitesindeki Akademik genel not ortalamasına göre (burs çeşidine göre mesela 3.50 - 4.00 / 4.00) verilmektedir. Bu bursu alan öğrenciler başarıları devam ettikçe öğretim ücretinden muaf tutulmaktadır. Ayrıca öğrenciler aldıkları bursa göre üniversite tarafından yapılan kitap yardımı ile öğretim dönemini kapsayan cep harçlığından faydalanırlar.

Başarı Bursu : Başarı Bursu ve Yüksek Başarı Bursu olmak üzere iki guruba ayrılan bu burslar; ÖSS sonucuna göre Türkiye genelindeki sıralamaya (Yüksek Başarı Bursu için ilk 300-1500 arasında olmak) veya öğrencinin üniversitesindeki akademik genel not ortalamasına göre (burs çeşidine göre mesela 3.00 - 3.49 / 4.00) verilmektedir. Başarıları devam ettikçe, Yüksek Başarı Bursu kazanan öğrenciler öğretim ücretinin yarısından, Başarı Bursunu kazanan öğrenciler ise üçte birinden muaf olurlar.


Spor Bursu / Atletik Burslar : Eğer liyi bir sporcuysanız, atletik burs almak için hak kazanabilirsiniz. Türkiye `de branşında milli sporcu olan ve spora devam eden, birinci veya ikinci lig takımlarında oynayan öğrenciler ( üniversite spor takımlarında oynamaları halinde) ya da Üniversite takımında iyi performans göstermiş öğrenciler, öğretim ücretinin bazen tamamından, 1/2'sinden ya da 1/3'ünden muaf olurlar. Bir çok fakülte ve üniversite, başarılı sporcuları çekmek için burs sağlar. Bursların önemli bölümü genellikle, futbol, basketbol gibi başlıca spor dallarındaki sporculara ayrılır. Diğer spor dalları için de ödenek tahsis edilmiştir. 

Bursların devamı etmesi öğrencilerin Burs Yönetmeliği uyarınca belirlenen başarı kriterlerine uymaları halindedir, başarısız öğrencilerin bursları kesilir.

ÖSYM ’ne bildirilen öğrenci kontenjanlarına göre tespit edilen burslar :

ÖSS sonuçlarına göre, ÖSYM kılavuzunda ilan edilen üniversitelerin burslu kontenjanlardan birini kazanan öğrenciler ilk yıl öğretim ücretinden muaf tutulurlar. Üniversite Burs Yönetmeliğinde belirlenen başarıyı öğrenciler sağladıkları sürece burslar devam ediyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksızdır. Karşılıklı bursların nasıl geri ödeneceği burs veren kuruluş tarafından belirleniyor.

 

Amerika 'da Burs ve Spor Bursu veren Veren üniversiteler :

ABD 'de öğrenim, yabancı öğrenciler için oldukça pahalıdır. Ama adayların bilmesi gereken çeşitli finansman imkânları vardır. En başta, özellikle ileriki sömestrlerde, belli akademik başarıları gerçekleştirmis olan yabancılara da akademik kısmi burslar veren ABD Üniversiteleri gelir. Yabancı öğrencilere akademik burslar ender olarak öğrenimin başında verilir. Öğrenci, bir ya da iki sömestr boyunca basarılı olmuşsa ve belli bir not ortalaması elde etmişse, hemen hemen her üniversite, az da olsa bir miktar mali yardım yapar. Bunun dışında, Üniversiteler Arası Öğrenci Takas Programları vardır. Bu programlar gereği partner üniversite öğrencilerinden öğrenim giderlerinin sadece belli bir kısmını talep eder.

ABD Üniversitelerinin Finansman Imkânları:

1. Burs

Yurtdışında eğitimi düşünen öğrenciler en fazla bunu finanse edebilme konusunda zorluk cekerler.

Burs; belirli bir çalışma alanına ilgisi olan, belirli bir mali ihtiyacı olan öğrencilere burs verilir. Burslar çoğunlukla akademik, sportif, ya da sanatsal alanlarda özel yetenekleri olan yüksek öğrenim öğrencilerine dagıtılır. Binlerce sponsor tarafından her sene çeşitli burslar verilmektedir. Lisans bursları ve yüksek lisans araştırma bursları yüksek öğrenim öğrencilerine eğitim masraflarını karşılayabilmeleri için sağlanan karsılıksız yardım çeşitleridir. Burs alabilmek birçok aday arasından, iyi bir planlama, araştırma ve profesyonel yardım gerektirir. Bir finans desteği elde etmek, burs şartlarını yerine getirmek oldukça zordur. Bursun kısa sürede sağlanabilmesi mümkün değildir. Burs akademik başarı, veya sportif bir becerinin finansal ihtiyaç kriteriyle birleşmesi halinde verilir. Unutmamak gerekir bağış, burs ve sağlanan diğer yardım çeşitleri, eğitimin tüm masraflarını karşılamaz.

2. Spor bursu

26 yasınının altında sporda başarılı yüksek öğrenim adayı veya yüksek öğrenim öğrencisine Amerika ' daki yüksek öğrenim kurumlarında 29 ayrı spor dalında spor bursu organizesi sağlıyoruz .... internet sayfamızda adayların resimli profil tanıtımı... Amerika 'daki üniversite antrenörleriyle devamlı kontak ve internet bağlantısı... Sporcuyu tanıtan VHS video kasetinin CD ye dönüşümü... Sporcuyu tanıtacak CD nin antrenörlere dağıtımı ve bursun sağlanması.

Daha fazla bilgi için  arastırınız; Sporbursu Başvuru

3. Asistanlık bursu

a-) Tuition Wavers Üniversitelerin burs programlarıdır, bu durumda öğrenci üniversitenin senelik harclarını (10 000 ile 30 000 USD arası) ödemez , bağıs olarak alır. Amerikadaki universitelerde ki asistanlık burslarının hemen hemen tamamı graduate egitimi veya Profesörlerin asistanlık (assistantships) dönemi icin verilirler . internasyonal öğrenciler icin teaching-assistantships cok uygun. Cünkü asistanlar kendi ana dillerini böylece öğretebilirler. Teaching-assistantships bursunun calısma alanları cok değişiktir ve bilimsel araştırma ve bunun değerlendirilmesi alanlarını da icerebilir. Asistanlık üstlenenler haftalık, belli bir saat için görevli olarak çalışmak zorundadırlar.

b-) Eğer Üniversite belli bir aylık ücret ödüyor ise o zaman work study, yani Campus da ücretli belli bir çalışma imkanı söz konusudur. Çalışma saatleri kısıtlıdır. Toplam aylık ücret belli bir miktarı aşmaz. Bu on campus veya off campus olabilir. Verilen iş kamu yararına bir iş olmak zorundadır. Work-Study Program Department of Education tarafından çalışma imkanları (Jobs) olarak undergraduate ve graduate level deki maddi imkanları iyi olmayan öğrencilere sağlanır. Bu konuyla ilgili link : http://www.ed.gov/prog_info/SFA/StudentGuide/2001-2/workstudy.html?idi=0

4. Bilimsel araştırma bursu

5. Öğrenci kredisi

6. Çalışarak öğrenim

Ayrıcalıklı kısmi burs veren üniversitelerden burs alabilmeniz , not ortalamanıza ve maddi imkanlarınızın iyi olmadığını ispatlamanıza bağlıdır. Kısmi burs veren üniversitelerin kaçıncı sömestreden itibaren , yılda kaç kişiye burs verildiğini daha detaylı öğrenmek ve arama, başvuru ve kayıt servislerimizden yararlanmak istiyorsanız bizimle kontağa geçebilirsiniz.

Amerika 'da burs veren bazı Üniversitelerin Listesi

Beloit College (WI)
Browns University (RI)
Calvin College (MI)
College of Wooster (OH)
Dartmouth College (NH)
Dordt College (IA)
Graceland College (IA)
Grinnell College (IA)
Harvard University (MA)
Julliard College (NY)
Louisiana State University (LA)
Luther College (IA)
MIT (MA)
Macalester College (MN)
Northeast Louisiana (LA)
Oberlin University (OH)
Ohiho Wesleyan University (OH)
Princeton University (NJ)
Stanford University (CA)
Tri-State University (IN)
University of Bridgeport (CT)
University of Pennsylvania (PA)
University of Rochester (NY)
Washington University (MO)
Yale University (CT)

Allegheny College (PA)
Brandeis University (MA)
Bryan Mawr College (PA)
Califrnia Lutheran University (CA)
Clark University (MA)
Cleveland Institute of Music (OH)
Concordia College (MN)
Cornell University (NY)
Eckerd College (FL)
Franklin & Marshall University (PA)
George Washington University (DC)
Goshen College (IN)
Hamilton College (NY)
Ithaca College (NY)
Knox College (IL)
Lafayette College (PA)
Lewis & Clark College (OR)
Maharishi International University (IA)
Middlebury College (VT)
Principia College (IL)
Smith College (MA)
St. Lawrence University (NY)
Tulane University (LA)
University of Wisconsin/Eau Clair (WI)

Albright College (PA)
Amherst College (MA)
Augustana College (IL)
Bates College (ME)
Bowdoin College (ME)
California Institute of Technology (CA)
Central College (IA)
Coe College (IA)
Colby College (ME)
Columbia University (NY)
Davidson College (NC)
Denison University (OH)
Dickinson College (PA)
Earlham College (IN)
Eastern Nazarene University (MA)
Elizabethtown College (PA)
Elmira College (NY)
Gettysburg College (PA)
Gustavas Adolphus College (MN)
Hampshire College (MA)
Hood College (MD)
Kalamazoo College (MI)
Kenyon College (OH)
Messiah College (PA)
Mount Union College (OH)
Occidental College (CA)
Slippery Rock University (PA)
St. Johns University (PA)
St. Olaf College (MN)
Swarthmore College (PA)
Thomas Aquinas College (CA)
Troy State University (AL)
University of Chicago (IL)
University of Oregon (OR)
University of St. Thomas (MN)
University of the South (TN)
Vassar College (NY)
Wabash College (IN)
Wellesley College (MA)
Wesleyan University (CT)
West Virginia Wesleyan (WV)
William Smith College (NY)Wittenberg University (OH)

 

 

 

[ Geri Dön ] | [ Site Haritası ] | [ Arama ] | [ Kontakt ] | [ Basın ] | [ Partner ]

Copyright © egitimbursu.com - Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2003-12-12 (162508 okuma)

 

Arama

 

News


Yurtdışında BurslarSTA ÖGRECI KIMLIK KARTISokrates - Leonardo de Vinci - ErasmusENTERNASYONAL BURSLARAkedemik BurslarABD Sporcu KampıABD Sporbursu.Com


 

Duyurular

BURS BANKAMIZ

11.09.2004 TARİHİNDE DÜZENLENDİ. BURS ARAYAN VE BURS VERENLER HABERLEŞECEKLER. _____________________ AMERİKA ’DA YÜKSEK OKUL SPOR BURSUNA MASRAFSIZ BAŞVURU. _____________________ AKADEMIK BURSLARA 20 GÜNDE CEVAP VERİLİYOR. ____________________ 30 MAYIS 2005 SPOR BURSU KAMPINA ABD 'de SON KAYIT TARİHİ _____________________ Site Messenger ve aktüel haberler için ''üye ol'' linkinden kayıt olabilirsiniz.TIKLAYIN


 

Haberler

Copyright 2003 @ eğitimbursu.com
Tasarım ve altyapı düzenlemesi QualitaWeb tarafından yapılmıştır.

Sayfa Üretimi: 0.308 Saniye