tarihinde güncellendi...
 

 

 

INDEX

 

Mesajlaşma


Kayıtlı değilsiniz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Girişi

Nickname:
Şifre:
Gizlilik Kodu: Gizlilik Kodu
Gizlilik Kodu (Rakamla):

Members List Üyeler:
Son Üye: PhilippBook
Bugün: 0
Dün: 0
Toplam Üye: 21840

Online Olanlar:
Ziyaretçiler: 0
Üyeler: 0
Toplam: 0
egitimbursu.com >> Content


BURSLARLA ilgili HABERLER

>> Content » »

 

TEMPO Online ,

10 soruda ABD'de spor bursu, 29 dalda burs alabilirsiniz.

Burs alabilmek için kendi spor dalında ortalamanın üstünde olmak yeterli.

Ülkemizin yükselen ve gün geçtikçe ilgi çeken sporlarından windsurf, 2004 Quiksilver Türkiye Şampiyonası ile gelişimine devam ediyor. Dünyada ve Türkiye'de board sporlarına yıllardır destek veren Quiksilver'ın ana sponsorluğunda Türkiye'nin windsurf sporu için en uygun beldelerinden biri olan Bitez'de gerçekleşen şampiyona, hem Bitez'in tanıtımına hem de windsurf sporunun gelişimine katkıda bulundu.

Türkiye'nin en iyi erkek ve bayan sörfçülerinin Türkiye şampiyonluğu için mücadele ettikleri şampiyonada, dünya sıralamasında 9. sırada bulunan ve olimpiyata hazırlanan Ertuğrul İçingir, mistral kategorisinde şampiyon oldu.

Ertuğrul İçingir'in en önemli özelliği, Amerika'da sörf bursu ile okuyan tek sporcu olması.

Türkiye'de başarılı bir sporcuyken tanıştığı Amerikalı koç sayesinde öğrenimine Amerika'da devam edip bitiren İçingir, spor bursu ile okuma konusunda da öncülerden. Peki spor bursu nasıl alınır? Bu sorunun cevabını ararken, özellikle Avrupa'daki sporcular için en iyi kapı, Sport-Scholarships. Spor bursu ile okuma imkanı veren tek ülke Amerika. Ve bu şirket, oradan gerekli bursu almanız için aracı oluyor.

Spor bursunun diğer burslardan farkı, yeme-içme, konaklama ve okul ücretinin tamamını kapsıyor olması. Sport-Scholarships  'in internet sitesinden yapacağınız başvuru ile, eğer ortalama seviyenin üzerinde bir sporcuysanız, hayatınız değişebilir.

http://www.tempodergisi.com.tr/spor/05972/index.php

Mustafa SAPMAZ
Fotoğraf: Engin IRIZ

  Akşam Gazetesi, 2 MAYIS 2004,Özgü Yolcu.

Sporcu gençlere burs fırsatı

Amerika'daki üniversitelerin ve kolejlerin koçları her yıl binlerce spor bursu dağıtıyor. Bu sayede öğrenciler hem spor kariyerlerine devam ediyor, hem de tüm eğitim ve yaşam giderlerini ailelerine yük olmadan karşılıyor Amerika'daki üniversiteler.

Amerika'daki üniversiteler sporcu gençlere büyük burs fırsatları sunuyor. Her yıl yüzlerce öğrenci bu burslar sayesinde üniversite eğitimlerini finanse ediyor. Eğer siz de kendinize güveniyorsanız, yapmanız gereken tek şey Türk gençleriyle Amerika'daki üniversitelerin koçlarını bir araya getirmek için çalışan Promeths Danışmanlık 'a başvuruda bulunmak.Yedi bin koç inceliyor

Firmanın Genel Koordinatörü Arif Oluk, sistemi şöyle anlatıyor; 'Amerika'da spora çok önem veriliyor. Üniversiteler yetenekli gençleri tüm dünyadan toplayıp, kendi takımlarının adını duyurmaya çalışıyorlar. Biz başvuruda bulunan gençlerin özelliklerini Amerika'daki 1470 üniversitede bulunan yaklaşık 7000 koça tanıtıyoruz. Koçlar da bizim onlara sunduğumuz profillere bakıp, takımlarına hangi öğrencileri dahil etmek istediklerine karar veriyor. Bunun sonucunda öğrenciye 25 ayrı burs teklifi sunuyoruz. Öğrenci burslar arasında istediğini seçiyor ve bu aşamadan sonra hemen kayıt işlemleri başlıyor.'

Arif Oluk, öğrencilerin Türkiye'den ayrılmadan önce burs aldıklarını ve gittikleri günden itibaren eğitimlerine burslu olarak başladıklarını anlatıyor. Bursların bazen tüm giderleri bazen de giderlerin bir bölümünü karşıladığını anlatan Oluk, genellikle gençlerin tam burs almayı başardığını ifade ediyor.

Burslar bir yıl için veriliyor. Öğrencinin başarısı devam ettiği sürece burs da devam ediyor. Her yıl burslar yeniden gözden geçirili-yor. Bursiyer sporu bırakırsa, kötü alışkanlıklar edinirse ya da bir daha bu sporu yapamayacak derecede sakatlanırsa burs da kesiliyor. Bursların en fazla verildiği süre ise 4 yıl.

29 ayrı branş var

Şu anda yapılan başvuruların 2005-2006 eğitim yılı için geçerli olduğunu anlatan Oluk,18-24 yaş arası TOEFL'da en az 500 puan alan Bir takıma bağlı olarak spor yapan ya da kendini bir spor dalında geliştirmiş gençlerin başvuruda bulunabileceğini söylüyor.

Başvuru için gençlerin lisans belgelerini, varsa aldıkları ödülleri, sağlık raporunu ve 4-5 dakikalık bir karşılaşmada ya da antrenman sırasında çekilmiş video kayıtlarının gerekli olduğunu anlatan Arif Oluk, basketbol, voleybol, futbol, yüzme, tenis, kayak, bowling gibi 29 ayrı dalda spor bursu bulunabileceğini dile getiriyor.


 Özlem YURTÇU, SABAH GAZETESI 22.07.2003

Sporda başarılı gençler ABD'de burslu okuyacak

                                  
Alman firması College-Contact.com'un Türkiye temsilcisi Promeths Danışmanlık, Türkiye'de maddi durumu kötü ama sporda başarılı gençler için ABD'de burs arayacak. Öğrenci, evinde formunu doldurup firmaya gönderecek; gerisini danışmanlık firması halledecek.

Promeths Danışmanlık, sporda başarılı ancak maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin bilgilerini ABD'deki bin 470 okula yolluyor. Kabul edilenler sadece uçak biletini alıp ABD'ye uçuyor; yurt, yemek ve okul masraflarının tümü karşılanıyor. Şirketin burs bulma başarısı yüzde 93.

Alman firması College-Contact.com'un Türkiye temsilcisi Promeths Danışmanlık, Türkiye'de maddi durumu kötü ama sporda başarılı gençler için ABD'de burs arayacak. Öğrenci, evinde formunu doldurup firmaya gönderecek; gerisini danışmanlık firması halledecek. Firma, ABD'deki bin 470 okuldan 7 bin koçla irtibat kurarak öğrencileri tanıtacak. Eskiden, spor bursuyla ABD'ye gitmek için başarılı sporculara okulları ya da bir kuruluş sahip çıkıyordu. College-Contact.com firması, ilk kez 7 yıl önce Almanya'daki başarılı sporcular için hiç ücret almadan burs ayarladı ve 500 öğrenciye ABD'de yüksek lisans ya da üniversite eğitimi sağladı. Üstelik bu öğrenciler istedikleri bölümde okudular ve bir yandan da okulların takımlarında uğraştıkları spor dallarını yapma fırsatı buldular.

RESMİ ŞİRKET

Spor bursunu Türkiye genelinde yaygınlaştırmayı hedefleyen Promeths Danışmanlık Genel Müdürü Mehmet Arif Oluk, "Alman Dışişleri Bakanlığı'nın bu alanda resmi olarak önerdiği tek danışmanlık şirketiyiz. Bu uygulama ile sporda başarılı ancak maddi durumu iyi olmayan gençler, tek kuruş ödemeden ABD'de burslu okuyacak. Bazı sporculara okulları sahip çıkıyor ve onları yurt dışına gönderebiliyor. Sayıları toplasanız 50'yi geçmez. Herhangi bir yerden destek göremeyen sporcu gençler adına bursu biz ayarlayacağız. Özellikle Anadolu'nun her yerinden gelecek başarılı sporcularımıza kapımız açık" diyor. Burs için bowlingden basketbola, yüzmeden squash'a ve eskrime kadar 29 ayrı spor dalından öğrenci kabul ediliyor.

TOEFL'DAN 500 PUAN

Sporda başarılı olan ve eğitimine ABD'de devam etmek isteyen gençlerin yapması gereken tek şey
www.sporbursu.com 'da" yer alan başvuru formunu doldurmak. Daha sonra Promeths Danışmanlık'taki uzmanlar, bir eleme yapıyor. Bursu kazanma şansı yüksek bulunan öğrencilerden okul ve sportif çalışmalarını belgeleyen karne, diploma, resim, madalya, gazete kupürleri, sertifika ve 1 dakikalık kendini tanıtma, 5 dakikalık maçlardan görüntü ile 4 dakikalık antrenman kayıtlarını içeren video kasetlerini postalamaları isteniyor. Spor bursu için 18-35 yaş arası herkes başvurabiliyor. İsteyenler liseden sonra üniversite; isteyenlerse üniversite sonrası yüksek lisans eğitimi alıyor. ABD'de eğitim göreceği için öğrencilerin TOEFL sınavından 500 puan alması şart.

TEK İŞ BİLET ALMAK
Amerika'nın değişik eyaletlerindeki yüzlerce okul, dünyanın çeşitli ülkelerinden sporda yetenekli gençleri burslu olarak kabul ederek, ülke genelinde düzenlenen şampiyonalara en iyi ekiplerle katılıyor. Promeths Danışmanlık'ın öğrencilerden topladığı bilgileri, ABD'deki bin 470 okuldan 7 bin koç, internet üzerinden takip ediyor.

Öğrencinin başarı grafiği ve kayıtlardaki performansı çok önemli. Koçlar, bu verilere dayanarak seçmeleri yapıyor. Bursu almaya hak kazanan gençlere okul belgeleri gönderiliyor. Burs; öğrencinin yurt, yemek ve okul masraflarının tamamını karşılıyor.

Öğrenci, bir yandan kabul edildiği okulda istediği bölümü okurken bir yandan da okulun takımında ya da kulüplerinde başarılı olduğu spor dalını yapma fırsatı buluyor. Kısaca öğrenciye sadece uçak biletini almak düşüyor.

Büyükuncu da bursluydu

3 Yıl önce Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nda ülkemize bronz madalya kazandırarak tarihe geçen milli yüzücümüz Derya Büyükuncu da spor bursuyla üniversite eğitimini Amerika'da tamamlayanlardan...

Büyükuncu şanslıydı çünkü Galatasaray Kulübü ona sahip çıkmıştı. Michigan Üniversitesi pazarlama bölümüne burslu olarak kabul edildi ve o dönemde katıldığı tüm yarışmalarda Michigan Üniversitesi'ni temsil etti. Büyükuncu röportajlarından birinde şunları söylüyor "Türkiye'de sporcu, imkansızlıklar içinde başarılı olunca ona bir şeyler veriyorlar. Orada başarılı olmam için maddi manevi herşey sağlanıyor..."

Der Spiegel geniş yer ayırmıştı

Spor bursu, Almanya'da uygulanmaya başladığı günlerde ülkede epey ses getirmiş ve haftalık Der Spiegel dergisi dahil, pekçok ciddi basın organı konuya geniş yer ayırmıştı. Türkiye'de henüz İzmir ve İstanbul'da üç merkezi bulunan Promeths Danışmanlık, eğitimcilerle bu işe soyunmuş. İstanbul bürolarında pedagoji eğitimini Almanya'da tamamlayan Murat Barut ile yabancı dil öğretmeni Özden Bayrak öğrencileri yönlendiriyor.

Hepsinin hayali Amerika

Geleceğin Andre Agassi 'si

Can Oklar, 15 yaşında. Orta halli bir aileden geliyor. Lise ikide okuyor ve 3 yıldır tenis oynuyor. Aynı zamanda futbol ve basketbol lisansı da var. Spor bursuyla ABD'ye gidip işletme okumak istiyor. Bir yandan da tenise devam edip Andre Agassi gibi turnuvalarda başarıdan başarıya koşmak istiyor.

Mühendis basketçi

Mert Alhan (16), 6 yıldır Tekel Spor'da basket oynuyor. ABD'ye daha iyi eğitim almak için gideceğini söylüyor. Kalamış Fen Lisesi'nde okuyan Mert, burs almaya hak kazanırsa makine mühendisliğini tercih edecek. Basket oynamayı da bırakmayacağım diyen Mert, bir gün kendini NBA Ligi'nde görmek istiyor.

"NBA'de oynamak istiyorum"

Kaan Sönmez Almanya'daki gurbetçi ailelerimizden birinin çocuğu. Henüz 12 yaşında ve yedinci sınıfta okuyan Kaan, 3 yıldır lisanslı basketçi. ABD'ye gitmeye hak kazanırsa o da babası gibi mimarlık okuyacak. Michael Jordan gibi NBA'de iyi bir oyuncu olmayı hedefliyor.

"Mehmet Okur favorim"

Ant Tuncay (15), Fenerbahçe'de 7 yıldır basketbol oynuyor. Bilfen Lisesi ikinci sınıfa giden Ant, ABD'de elektronik mühendisliği eğitimi almak istiyor. Emekli bankacı bir anne ve mimar bir babanın çocuğu olan Ant, eğitimini tamamlayıp NBA Ligi'ne hazırlanmayı istiyor. En sevdiği basketbolcu Mehmet Okur.

"Hidayet Abi'nin yanına gideceğim"

Burak Yıldırım (16), Kalamış Fen Lisesi'nde okuyor. 6 yıldır da lisanslı olarak basketbol oynuyor. ABD'den burs kazanırsa makine mühendisliğini seçecek. Ama basketten de vazgeçmeyecek. Çünkü önce NCA, ardından da Hidayet gibi NBA'de oynamak istiyor. Basket en büyük sevdası...

Burslardan belli yüzde alıyoruz

Promeths Danışmanlık Genel Müdürü Mehmet Arif Oluk, şunları söylüyor "Türkiye'deki eğitim sistemi ve spora verilen önem ortada. Sporda yetenekli gençler adına, okullarla burs pazarlığını biz yapıyoruz ve en iyi fiyatı seçiyoruz. Burs bulma başarımız yüzde 93. Anadolu'nun her yerini dolaştım. Yetenekli ama parasız yüzlerce genç var. Hepsine sahip çıkmak istiyoruz. Başvurular başlayalı birkaç ay oldu. Kayakçısından dalgıcına kadar pekçok daldan 50'nin üzerinde öğrenci başvurdu. Burs üzerinden belli bir yüzde alıyoruz. Öğrencinin cebinden uçak parası dışında tek kuruş çıkmıyor. Çocuk FB'de ya da Van'da oynamış, onunla ilgilenmez. Başarı grafiği önemli sadece..."

Özlem YURTÇU SABAH GAZETESI 22.07.2003

 

Global Dünya Dergisi, Sporcular için burs imkanları ( Eylül 2003 )

Birçok uzmanın belirtiği gibi akademik yönden başarılı öğrencilerin yanısıra sporda başarılı öğrencilerin de yurt dışında burs alma imkanı bulunuyor. Promeths Danışmanlık, bu konuda öğrencilere yardımcı olan firmalardan biri. Kurumun genel koordinatörü olan Mehmet Arif Oluk, yurtdışında ABD'de spor bursu ve akademik burs çalışmaları yapan Alman College-Contact.com firmasının Türkiye’de tek temsilcilik hizmetlerini yürüten firma olduklarını belirtiyor. "Türkiye’de binlerce sporcu genç var. Aynı zamanda maddi durumu iyi olmayan fakat başarılı bir sporcu olan, kendini tanıtamamış gençlerimiz var. Bu tip öğrenciler için fırsatlar var" diyen Oluk, sporcuların 'burs bize çıkmaz' diye yorum yapmadan burs imkanlarını araştırmalarını ve kendilerine müracat etmelerini öneriyor. ABD'de spor bursu için önemli koşullardan birinin öğrencinin TOEFL 500 derecesinin olması olduğunu bildiren Oluk, akademik bursların ise öğrencinin başarısına göre verildiğini anlatıyor.

[ Geri Dön ] | [ Site Haritası ] | [ Arama ] | [ Kontakt ] | [ Basın ] | [ Partner ]

Copyright © egitimbursu.com - Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2003-12-08 (24524 okuma)

 

Arama

 

News


Yurtdışında BurslarSTA ÖGRECI KIMLIK KARTISokrates - Leonardo de Vinci - ErasmusENTERNASYONAL BURSLARAkedemik BurslarABD Sporcu KampıABD Sporbursu.Com


 

Duyurular

BURS BANKAMIZ

11.09.2004 TARİHİNDE DÜZENLENDİ. BURS ARAYAN VE BURS VERENLER HABERLEŞECEKLER. _____________________ AMERİKA ’DA YÜKSEK OKUL SPOR BURSUNA MASRAFSIZ BAŞVURU. _____________________ AKADEMIK BURSLARA 20 GÜNDE CEVAP VERİLİYOR. ____________________ 30 MAYIS 2005 SPOR BURSU KAMPINA ABD 'de SON KAYIT TARİHİ _____________________ Site Messenger ve aktüel haberler için ''üye ol'' linkinden kayıt olabilirsiniz.TIKLAYIN


 

Haberler

Copyright 2003 @ eğitimbursu.com
Tasarım ve altyapı düzenlemesi QualitaWeb tarafından yapılmıştır.

Sayfa Üretimi: 0.300 Saniye