tarihinde güncellendi...
 

 

 

INDEX

 

Mesajlaşma


Kayıtlı değilsiniz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Girişi

Nickname:
Şifre:
Gizlilik Kodu: Gizlilik Kodu
Gizlilik Kodu (Rakamla):

Members List Üyeler:
Son Üye: PhilippBook
Bugün: 0
Dün: 0
Toplam Üye: 21840

Online Olanlar:
Ziyaretçiler: 0
Üyeler: 0
Toplam: 0
egitimbursu.com >> Content


Dikkat Edilecekler

>> Content » »

Bankada yüklü miktarda para gösteriniz. Paranız varsa bunu ispatlamalısınız. Paranızın tümü tek bir hesapta ve tek bir bankada olmalıdır. Paralarınızı toplayıp tek hesapta göstermeniz gerekir. Göstereceğiniz hesabınız uzun zamandır işleyen ve girdisi çıktısı olan bir hesap olmalıdır. Vize başvurunuza bir kaç hafta kala bankaya birden bire para yatırmış olmanız, birilerinden borç aldığınız anlamına gelebilir.

Amacınız ve eğitiminiz
Yurtdışında İngilizce öğrenmek istiyorsanız mantıklı nedenleriniz olmalı. Nedenleriniz mantıklı ve kabul edilebilir olmalıdır.

Sakin ve inandırıcı
Görevli sorularını, bir kaç defa ve her defasında farklı şekillerle soracak ve yalan söyleyip söylemediğinizi ortaya çıkarmaya çalışacaktır. Görevli sizi sinirlendirebilecek soruları yöneltebilir. Cevaplarınız mantıklı ve kabul edilebilir olmalıdır.


Vizede sıkça sorulan sorular:

- Para
İster turist ister eğitim amacıyla gidin, bu amacınızı gerçekleştirmek için ekonomik gücünüzün iyi olması gerekir. Her ülke, ekonomilerine döviz kazandıracak yabancıların gelmesinden memnunluk duyacaktır.

- Amaç
Eğitim amacıyla gidiyorsanız, Türkiye'deki mezun olduğunuz okul ve bölümle, yurtdışında almayı düşündüğünüz okul arasında ilişki önemli

- İş
Türkiye'de ne iş yapıyordunuz? En son hangi işte çalıştınız? Çalıştığınız işte sigortanız var mı? Çalıştığınız işyeri, amacınızla ilgili miy?

- Eğitiminiz
Ne zaman ve hangi bölümden mezun oldunuz? Mezun olduğunuz dalla ilgili bir iş yapıyor musunuz? Hangi işlerde çalıştınız? Okuldan bir kaç yıl önce mezun olduysanız bu süreçte bir işyerinde çalışıyor olmanız aranır.

- Maddi Durumunuz
Aylık kazancınız ne kadar? Amacınızı gerçekleştirecek maddi gücünüz var mı?

- Akrabalar
Eğer, orada yerleşik akrabanız varsa maddi durumları çok çok iyi değilse sizin de oraya yerleşeceğiniz düşünülecektir.

- Ailenizin durumu
Ailenizde geçimi kimler sağlıyor, eşiniz, anneniz, babanız kardeşleriniz ne iş yapıyor? Kaç çocuğunuz var ve eşiniz şu anda nerede oturuyor?

  -----------------------------------------------------------

HABERLER                          04.09.2004 CUMARTESİ
Yurtdışına çıkarken evrakta istenen noter tasdiki kaosa sebep oldu

Ülkeler arası anlaşmaların bakanlık tasdikini gerekli kıldığını belirten Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk Bölümü yetkilileri, güvenlik gerekçesiyle bu nevi bir uygulamanın zorunlu olduğunu savunuyor.

Yurtdışına çıkacak Türk vatandaşlarının evrak tescilinde noter bilmecesi yaşanıyor. Dışişleri Bakanlığı Evrak Tescil Bölümü, uluslararası hukuk anlaşmaları gereği Ankara noterleri dışında yapılan tasdik işlemlerinde valilik onayı arıyor. Uygulamadan haberi olmayan vatandaşlar ise noter tasdikli belgelerinin üzerine Ankara'dan ikinci kez noter tasdiki almak durumunda kalıyor. Türkiye Noterler Birliği Başkanı Hasan Yeni, uygulamadan haberdar olduklarını, ancak vatandaşın bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığını belirtiyor.

Yurtdışına öğrenci, işçi ve işadamı olarak çıkacakların noterden tasdik işlemleri tam bir kaosa sebep oldu. Türkiye'den alınmış nüfus cüzdanı, diploma, tapu kaydı, işyeri sicili gibi evrakların yurtdışında kabul görmesi için Dışişleri Bakanlığı'nın onayı gerekiyor. Bakanlığın, Tandoğan'da bulunan Konsolosluk Şubesi, tasdik işlemi için Ankara noterlerinin mührü ya da ilgili valiliklerin onayını arıyor. Vatandaşların haberdar olmadığı uygulama nedeniyle onaylanacak evraklarda ilginç bir ayrıntı ortaya çıkıyor. Yurtdışına çıkacak evraklar çift noter tasdiki alarak Dışişleri Bakanlığı Evrak Tasdik Bölümü'ne sunuluyor. Burada üçüncü kez onay alan evrak gidilecek olan ülke büyükelçiliğine sunuluyor. Bu kez elçilikler bunun gereğini sormak durumunda kalıyor.

Hukuk camiası uygulamaya esas olarak uluslararası hukuk normlarını gösteriyor. Ülkelerarası anlaşmaların bakanlık tasdikini gerekli kıldığını belirten Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk Bölümü yetkilileri, ilgili bakanlığın da güvenlik gerekçesiyle bu nevi bir uygulamanın zorunlu olduğunu savunuyor. Dışişleri Bakanlığı da ülke genelindeki tüm noterlerin mühür ve imza sirkülerini almanın güçlüğüne işaret ederek, bunun valilikler tarafından denetlenmesinin daha kolay bir uygulama olduğunu belirtiyor. Konuyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı'nın 29 Ağustos 2003 tarihli bir yazısının esas alındığı kaydedildi.

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Hasan Yeni, uygulamadan haberdar olduklarını söyledi. Prosedür gereği yurtdışına çıkacak evrakların Dışişleri Bakanlığı tarafından tasdikinin gerektiğini belirten Yeni, “Yurtdışına çıkacaklar için noter tasdikinin yanı sıra valilik onayı aranıyor. Valilikler illeri dahilinde görev yapan noterlerin mühür ve imza sirkülerine sahip. Ankara'da da bunun bu şekilde işlemesi gerekir. Ancak Dışişleri Bakanlığı, Ankara noterlerine ait mühür ve imza sirkülerine sahip olduğundan burada kolaylık gösteriyor.” dedi.

04.09.2004
Salih Boztaş
Adana

[ Geri Dön ] | [ Site Haritası ] | [ Arama ] | [ Kontakt ] | [ Basın ] | [ Partner ]

Copyright © egitimbursu.com - Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2003-10-25 (11245 okuma)

 

Arama

 

News


Yurtdışında BurslarSTA ÖGRECI KIMLIK KARTISokrates - Leonardo de Vinci - ErasmusENTERNASYONAL BURSLARAkedemik BurslarABD Sporcu KampıABD Sporbursu.Com


 

Duyurular

BURS BANKAMIZ

11.09.2004 TARİHİNDE DÜZENLENDİ. BURS ARAYAN VE BURS VERENLER HABERLEŞECEKLER. _____________________ AMERİKA ’DA YÜKSEK OKUL SPOR BURSUNA MASRAFSIZ BAŞVURU. _____________________ AKADEMIK BURSLARA 20 GÜNDE CEVAP VERİLİYOR. ____________________ 30 MAYIS 2005 SPOR BURSU KAMPINA ABD 'de SON KAYIT TARİHİ _____________________ Site Messenger ve aktüel haberler için ''üye ol'' linkinden kayıt olabilirsiniz.TIKLAYIN


 

Haberler

Copyright 2003 @ eğitimbursu.com
Tasarım ve altyapı düzenlemesi QualitaWeb tarafından yapılmıştır.

Sayfa Üretimi: 0.293 Saniye