tarihinde güncellendi...
 

 

 

INDEX

 

Mesajlaşma


Kayıtlı değilsiniz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Girişi

Nickname:
Şifre:
Gizlilik Kodu: Gizlilik Kodu
Gizlilik Kodu (Rakamla):

Members List Üyeler:
Son Üye: PhilippBook
Bugün: 0
Dün: 0
Toplam Üye: 21840

Online Olanlar:
Ziyaretçiler: 0
Üyeler: 0
Toplam: 0
egitimbursu.com >> Content


Lise Spor Bursu

>> Content » »

IDEA – ABD SPORBURSU ÖĞRENCİ KAMPI PROGRAMI

Almanya ‘daki Partnerimiz ve Türkiyede tek başımıza temsil etme hakkımız olan College Contact firması Amerika daki INTERNATIONAL DOORWAY TO EDUCATION & ATHLETICS CORP. firmasının uluslararası temsilcisidir.

IDEA (International Doorway to Education & Athletics) tarafından, 14-31 Temmuz tarihlerı arasında ABD de her yıl düzenlenir. 1998 yılından bu yana Lise ve yüksek okul ( 16– 26 yaş arasında) öğrencilerine SPOR ÖĞRENCİ KAMPI organize edilir.

Bu program yabancı öğrencilerin de A.B.D. 'de yüksek öğrenime spor burslu katılmalarını sağlanmaktadır. Bu program için sporcuların ingilizce bilmeleri gerekmiyor. Burs veren üniversiteler ingilizce ögrenimini de üstleniyorlar.

"Uluslararası atletik kampı" adı verilen bu program sayesinde farklı spor branşlarından olan öğrenci sporculara A.B.D.deki kolej ve üniversitye eğitim bursu verilmektedir.

15 günlük kamp süresince, öğrenci-sporcular burs almak için antrenman ve maçlarda bütün hünerlerini göstermeye çalışırlar. IDEA tarafından 1998' den bu yana A.B.D.’de her yaz düzenlenen bu program ile şu ana kadar 1500 yetenekli sporcu katılımcı kolej ve üniversitelerde eğitim görmektedirler. Öğrenci-sporcular antrenman ve maçlarda bütün hünerlerini göstererek 15 günlük kamp süresince, geleceklerini garanti altına alacak eğitimleri için burs ararlar. Bu program sayesinde üniversitenin koçları büyük bir yabancı öğrenci topluluğuna A.B.D. 'de ekstra harcama yapmadan ulaşmış olurlar.

Yoğun programının yani sıra program kültürel geziler, üniversite kampus ziyaretleri, üniversite tanıtımları, müzik gösterileri, profesyonel spor maçları izleme gibi çeşitli kültürel, sosyal ve eğitim etkinlikleri de içerir. Bu çok kapsamlı kampta öğrenciler A.B.D 'yi yakından tanıma fırsatını bulurlar. Üniversitelerin koçları antrenman ve yerel takımlarla yapılan maçlarda sürekli katılımcıları izleyecekler. Koçlar spor programlarına katılan oyunculara tam yada kısmi burslar teklif edeceklerdir.

Bize yapılan ön başvuruları ön elemeden geçirerek IDEA merkezine ulaştıracağız. Istenilen özelliklere sahip öğrenci-sporcular A.B.D. deki Uluslar arası Atletik Kampına katılma sansına sahip olacaktır. Katılımcılar pres-trop training programına tabi tutulacaklar. Böylece fiziksel ve teknik olarak finallere hazırlanacaklardır. IDEA koçları ve doktorları tüm programı kontrol edecek, düzenleyecek ve A.B.D. de eşlik edeceklerdir.

Biz, IDEA Uluslar arası Atletik Kampına katılacak öğrenci-sporcuların Türkiye’den yapılan başvurularını kabul eden ve ön elemeleri yapacak yetkili kurumuz. Programın şimdiye kadar yüzde yüz basari sağlamasına rağmen, kesinlikle burs garantisi yoktur. Bu tercih ve seçim tamamen üniversitelere bağlıdır. IDEA katılımcılara A.B.D de seçilene kadar bursu garanti etmez.

IDEA bir sene A.B.D de seçilmeyen katılımcının gelecek elemelere ücretsiz katılmasını sağlar. Bu olanak 30 Mayıs tarihine kadar yapılmış başvurular için geçerli olacaktır.

Finaller A.B.D.de bulunan farklı üniversitelerin koçları ile ortak çalışmalar yapılarak düzenlenmiştir. IDEA danışmanları, uzmanları, doktorları ve psikologları düzenli olarak katılımcıları Kamp süresince gözetirler. Yoğun programının yani sıra program kültürel geziler, üniversite kampus ziyaretleri, üniversite tanıtımları, müzik gösterileri, profesyonel spor maçları izleme gibi çeşitli kültürel, sosyal ve eğitim etkinlikleri de içerir.

 

Başvuru koşulları : Kolej ya da üniversiteler tarafından seçilen öğrenciler bir kere seçildikten sonra, İngilizce kurslarına ve devamında tercih edilen üniversite lisans programına başlayabiliyorlar.

1500 öğrenci 1998’den bu yana IDEA programına katılmıştır.

Program daha önce profesyonel sözleşme imzalamamış ve üniversiteye 2003-2005 yıllarında başlamak isteyen öğrenci sporcuları bir araya getirmektedir.

Lise öğrencileri, lise mezunları veya üniversite öğrencileri katılabilirler.

 

Öğrenci-sporcular için eğitim bursu verilecek spor dalları;

Bayanlar

Erkekler

Futbol

Futbol

Tenis

Tenis

Golf

Golf

Basketbol

Basketbol

Softbol

Beysbol

Voleybol

 

 

Ücret: Öğrenci başına $ 3000 + Uçak bileti

Ücrete dahil olanlar:

· Gidiş öncesi eğitim programı.

· Uzmanlar tarafından gözetim ve destek.

· A.B.D. de gidilmesi gereken farklı eyaletlere karayolu ile ulaşım.

· Ev sahibi üniversitede 15 gecelik konaklama ve günde üç öğün yemek .

· A.B.D.deki kamp boyunca sağlık sigortası.

· Seyahat ve yarışmalar için spor kıyafetleri .

· IDEA tarafından seçilen spor etkinlikler.

· Kamp katılımı.

· Kültürel ve toplumsal etkinlikler.

Başvuru sahiplerinde aranan şartlar:

· 16 ve 24 yaş arasında olmak

· Amatör olarak: Erkekler için – futbol, tenis, golf, basketbol, beysbol ; bayanlar için - futbol, tenis, golf, basketbol, softball, voleybol oyuncusu olmak

· Aşağıdaki sınıflardan birinde yer almak;

§ Lise öğrencisi

§ Lise mezunu

§ Üniversite öğrencisi (alınan dersler saydırılabilir)

Katılımcıların İngilizce bilgilerinin iyi düzeyde olması şart değildir.

Program için Türkiye kontenjanı sınırlı sayıda olduğundan son başvuru tarihi olan 30 Mayıs 2003 tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Kamp tarihleri 14 Temmuz – 31 Temmuz 2003 tarihleri arasındadır.

Ön Başvuru için gereken belgeler:

· İki adet vesikalık fotoğraf

· Eksiksiz doldurulmuş aday başvuru formu

· Eksiksiz doldurulmuş IDEA öğrenci sözleşmesi

· Öğrenim belgesi

· Sağlik raporu

· 500$ başvuru depozitosu*

· Pasaport fotokopisi

· Referans mektubu (antrenörü, yada okul spor bölümü idarecileri tarafindan alınabilir)

· Savcılık sicil kağıdı

Not: Depozito ücreti ön elemeyi geçemeyen adaylara iade edilir. Kalan 2500$ tutarındaki ücret IDEA hesaplarına yatırılır. Finallere katılan her öğrenci seçilemediği durumda diğer finallere ücretsiz katılma hakkına sahiptir. Başvuru sahibi herhangi bir sebepten finallere katılamayacağını beyan ederse depozito hariç diğer yatırdığı ücretler iade edilir.

ABD 'de 2 haftalik SPORCU KAMPI

16 – 24 yaş arasındaki SPORCU KAMPI- IDEA PROGRAMI

Sıkça sorulan sorular ve cevapları :

IDEA programına kayıt olduğumda bursum garantilenmiş oluyor mu ?

Program şimdiye çok başarılı olmuş olsa da IDEA üniversitelerin bütçelerini denetlemez. Buna göre IDEA öğrenci A.B.D’ de seçilene kadar bursunuzu garanti etmez. Öğrencinin herhangi bir üniversite tarafından seçilmemeniz durumunda, IDEA öğrencinin gelecek seçmelere ücretsiz katılmasını sağlar. Bu seçenek sadece 1 Mayıs tarihine kadar kayıt yaptıranlar için geçerlidir. IDEA katılımcıların hedeflerine ulaşmaları için her türlü desteği verir.

Program A.B.D’ de nerede ve ne zaman gerçekleşir ?

IDEA programı her yıl 14-31 Temmuz tarihleri arasında üniversite kampüslerinde düzenlenir. Kampın ilk ayağının yapılacağı üniversite Georgia Southwestern Üniversitesi’nde, Albany şehrinde, Georgia eyaletindedir. İkinci ayağın yapılacağı üniversite en kısa zamanda diğer üniversite de belirlenecek ve duyurulacaktır.

A.B.D’ de üniversiteye ne zaman başlayabilirim ?

Program 31 Temmuz da biter, öğrenci üniversite tarafından kabul edilmesinden itibaren okulun ilk başlayan döneminde başlayabilir. Bu dönem genelde 2003 yada 2005 yılları arasında Ağustos sonu, Ocak dönemleridir.

Kaç adet üniversite katılıyor ve hangi kolejler arası liglerde yarışıyorlar ?

55 ve 85 arasında üniversite spor ve kayıt kabul bölümleri ile temsil edilirler. Bu üniversiteler her sene ihtiyaçlarına ve hedeflerine göre değişebilirler. Katılımcı üniversitelerin sayısına göre tüm kolejler arası ligler programa dahildir. Örneğin; NCAA, NAIA, NJCAA.

Programa katılmak şartları nelerdir ?

16 – 24 yaş arasında olmak,

aşağıdaki dallardan birinde amatör oyuncu olmak,

Ve aşağıdaki koşullardan biri yerine getirmek gerekir.

· Lise öğrencisi olmak ( Lisenin son iki yılında okuyor olmak)

· Lise mezunu olmak

· Üniversite öğrencisi olmak

Öğrenci-sporcular için eğitim bursu verilecek spor dalları;

Bayanlar

Erkekler

Futbol

Futbol

Tenis

Tenis

Golf

Golf

Basketbol

Basketbol

Softbol

Beysbol

Voleybol

 

Üniversitede aldığım dersleri A.B.D’ deki üniversitede saydırabilir miyim ?

Evet. Ancak buna üniversite yetkili kurumları karar verir.

Bursum bir yıl için mi sürecek, yoksa eğitim süresince mi ?

Üniversiteler iki türlü burs verirler. Bunlar üniversitede eğitiminizdeki başarınıza ya da sportif performansa göredir. Sizin alacağınız burs türü atletik performansınız içindir bunun yani sıra akademik performansınız da etkili olacaktır. Bu elemelerden sonra bursunuzun kapsamı artabilir de azalabilir de.

Şimdiye kadar verilen bursların nitelikleri hakkında istatistiksel bilgiler nelerdir?

Programa katılan üniversitelerin ücretleri yıllık 18,000 $ ile 30,000 $ (eğitim, konaklama, yemek dahil) arasındadır. Şimdiye kadar programa katılan öğrencilerin %15’i tam burs sahibi (eğitim, konaklama, yemek dahil) olmuştur; %30’u azami yıllık 7,000$ (eğitim, konaklama, yemekler dahil) ömişlerdir. Geriye kalanlar yıllık 3,000 $ ile 7,000 $ arasında ücret (eğitim, konaklama, yemek dahil) ödemişlerdir.

İngilizce konuşamıyor olsam bile yine de programa katılabilir miyim ?

Evet, İngilizce öğrenmesi gereken ye da geliştirmesi gereken katılımcılar üniversiteye başlamadan önce hazırlık okurlar. İngilizce hazırlık da burs kapsamındadır. Bu yüzden İngilizce bilgisi başvuru koşulları arasında değildir.

Bu programa katılmak için ne tür vize almalıyım?

IDEA bu programa katılanların A.B.D’ nin şartlarına uymasını ister. INS kurallarına göre bu programa katılacakların A.B.D elçiliklerinden ziyaretçi vizesi alması gerekmektedir. Program sonunda burs kazananlar A.B.D yasalarına göre öğrenci vizesi alırlar. Kabul edilen üniversiteden alınacak I. 20 formu ile İstanbul ya da Ankara elçiliklerinden öğrenci vizesi için müracaat edebilirler.

A.B.D’ de çalışabilir miyim?

IDEA öğrenci-sporcuların Amerikan üniversitelerinde burslu eğitim görmesini sağlayan bir organizasyondur. Yasal olarak yabancı bir öğrenci dışarıda çalışamaz, ancak kampüs içinde ufak tefek çalışabilir.

[ Geri Dön ] | [ Site Haritası ] | [ Arama ] | [ Kontakt ] | [ Basın ] | [ Partner ]

Copyright © egitimbursu.com - Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2003-11-15 (25205 okuma)

 

Arama

 

News


Yurtdışında BurslarSTA ÖGRECI KIMLIK KARTISokrates - Leonardo de Vinci - ErasmusENTERNASYONAL BURSLARAkedemik BurslarABD Sporcu KampıABD Sporbursu.Com


 

Duyurular

BURS BANKAMIZ

11.09.2004 TARİHİNDE DÜZENLENDİ. BURS ARAYAN VE BURS VERENLER HABERLEŞECEKLER. _____________________ AMERİKA ’DA YÜKSEK OKUL SPOR BURSUNA MASRAFSIZ BAŞVURU. _____________________ AKADEMIK BURSLARA 20 GÜNDE CEVAP VERİLİYOR. ____________________ 30 MAYIS 2005 SPOR BURSU KAMPINA ABD 'de SON KAYIT TARİHİ _____________________ Site Messenger ve aktüel haberler için ''üye ol'' linkinden kayıt olabilirsiniz.TIKLAYIN


 

Haberler

Copyright 2003 @ eğitimbursu.com
Tasarım ve altyapı düzenlemesi QualitaWeb tarafından yapılmıştır.

Sayfa Üretimi: 0.360 Saniye